Bursa’ya Davet

Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış, medeniyetlerin buluşma noktası, tarihi ve mimari dokusuyla büyüleyen, yeşili ve doğal güzellikleriyle de ziyaret edenleri kendine hayran bırakan kültürün, tarımın, turizmin, sanayinin önde gelen şehri Bursa’mız 2022 Türk Dünyası Kültür başkenti seçilmiştir.

Asırlar öncesinden günümüze miras kalan ve bugün dünyada kabul gören Anadolu Tıbbı, Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları için değerli bir kadim bilgi birikimidir. Binlerce yıllık kültür ve devlet geleneğine sahip medeniyetimiz; milli, dini ve kültürel yapısı nedeni ile hastaların şifasında koruyucu hekimliği ve geleneksel uygulamaları ön plana çıkarmıştır. Antik Cağ Bursa’sından izini sürebildiğimiz tıp geleneğinin ve İslam tıbbının bilgi ve geleneklerinin vücut bulduğu Bursa, Osmanlı’nın ilk tıp fakültesi Yıldırım Darüşşifası ve kaplıca kültürü ile Anadolu tıbbında önemli yere sahiptir.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp mirasımızı gün ışığına çıkarmak hedefiyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle 13-15 Mayıs 2022 tarihinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan ‘İntegratif ve Anadolu Tıbbı Kongresi’nde sizleri Bursa’da ağırlamaktan onur duyarız.

Alinur AKTAŞ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Paylaş